این مطلب ۴۶ بار خوانده شده
آیت‌الله کعبی:

روحانیون در عرصه‌های مختلف پیشتاز بوده‌اند /مردم با حضور پرشور در راهپیمایی امروز در دفاع از انقلاب اسلامی به پا خواستند

آیت‌الله کعبی با تأکید بر اینکه شهدای روحانی پیشتاز تحقق حوزه انقلابی هستند گفت: روحانیون هم پیش و هم پس از انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف پیشتاز بوده‌اند و شهدای زیادی را فدای انقلاب اسلامی کرده‌اند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه استان قم،  آیت‌الله عباس کعبی چهارشنبه شب در پنجمین برنامه کنگره هزار روحانی شهید استان قم که با عنوان بزرگداشت و تجلیل از روحانیون ایثارگر در سالن اجتماعات مدرسه علمیه فیضیه ‌برگزار شد، با بیان اینکه شهادت نزدیک‌ترین راه برای رسیدن به خداودند متعال است اظهار کرد: مسؤولیت روحانیت و حوزه‌های علمیه در حال حاضر بسیار سنگین‌تر از گذشته شده است، چراکه روحانیت همیشه در عرصه‌های مختلف پیشتاز بوده است.

وی با اشاره به حضور پرشور مردم در راهپیمایی امروز و محکوم کردن فتنه‌گران و آشوب‌گران افزود: مردم ولایت‌مدار و بابصیرت قم با حضور پرشور خود در تظاهرات، در دفاع از انقلاب اسلامی به پا خواستند و با آرمان‌های انقلاب اسلامی و مقام معظم رهبری تجدید بیعت کردند.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری خاطرنشان کرد: در سراسر کشور بیش از ۴ هزار روحانی شهید وجود دارد و از این تعداد حدود ۷۰ نفر از شهدای مدافع حرم هستند؛ برخی از این‌ شهدا از استادان حوزه‌های علمیه و اسوه‌های علم، عمل، تقوا و ولایت‌مداری بوده‌اند.

وی با تأکید بر اینکه شهدای روحانی پیشتاز حوزه انقلابی هستند ادامه داد: روحانیون هم پیش و هم پس از انقلاب اسلامی در عرصه‌های مختلف پیشتاز بوده‌اند و شهدای زیادی را فدای انقلاب اسلامی کرده‌اند.

آیت‌الله کعبی با تأکید بر اینکه حیات بشر وابسته به دین است تصریح کرد: نقش دین در حیات بشر را به چند بخش می‌توان تقسیم کرد، نخستین بخش، حقیقت هستی و تفسیر صحیح و درست از رابطه انسان، جهان و خدای متعال است.

وی با بیان اینکه جاهلیت مدرن بسیار پیچیده‌تر از جاهلیت گذشته است گفت: تربیت انسان‌های وابسته به خدا و نجات یافتن از تجملات دنیوی، دومین نقش دین در حیات بشریت است چراکه دین به منظور ساخت جامعه بر پایه توحید و فطرت بشریت به وجود آمده است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه حریت و کرامت انسانی در پرتو دین قابل تحقق است ادامه داد: هویت‌سازی برای جامعه بشری بر پایه توحید و ساخت جامعه با محوریت برادری، برابری و آزادی، در پرتو دین محقق می‌شود و این مسئله بسیار مهمی است که باید توجه داشته باشیم.

وی افزود: دین برای خدمت و نجات انسان‌ها و حمایت‌ از بشریت آفریده شده است، اگر دین نباشد بشریت در منجلاب بدبختی‌ها گرفتار می‌شود و نمی‌تواند خود را نجات دهد.

آیت‌الله کعبی با بیان اینکه مشکل اساسی و بنیادی جهان امروز جدایی دین از سیاست است تصریح کرد: جدایی دین از زندگی سیاسی، اجتماعی و حکومتی بزرگترین مشکل امروز جهان است، سکولاریسمی که در کشور‌های غربی وجود دارد موجب ایجاد بحران‌های بسیار زیادی شده است.

وی با بیان اینکه بحران‌های موجود در حوزه خانواده، امنیت و معنویت از بحران‌هایی است که جوامع سکولار ایجاد کرده‌اند اظهار کرد: جنگ‌های جهانی اول و دوم و بسیاری دیگر از جنگ‌ها، در سایه سکولاریسم اتفاق افتاده است.

نماینده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبری گفت: جاهلیت معاصر پیچیده‌تر از جاهلیت‌های گذشته است چراکه جاهلیت معاصر بر پایه علم بدون ایمان است که خطرات و مشکلات بسیار زیاد را در پی دارد.

وی با اشاره به کارکرد‌های روحانیت گفت: فلسفه روحانیت خدمت به بشریت است اما جنس خدمت روحانیت، خدمت دینی، هدایت دینی و زعامت جامعه در پرتو دین و در نهایت همدردی و همراهی با مردم است؛ البته نظریه‌پردازی برای تحقق تمدن نوین اسلامی و نجات بشریت از نظام سلطه از دیگر رسالت‌‌ها و خدمات مهم روحانیت است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان اینکه انقلاب اسلامی بر پایه نظریه تمدن اسلامی تشکیل شده است گفت:  انقلاب اسلامی می‌خواهد بشریت را نجات دهد و به همین دلیل دشمنان قسم خورده‌ای مانند استکبار جهانی و صهیونیسم دارد و این دشمنی‌ها با جمهوری اسلامی ایران، امری طبیعی است.

وی ادامه داد: غرب‌گرایی نخستین نظریه موجود در جهان است که موجب می‌شود سبک زندگی غربی در زندگی ترویج شود و همچنین رادیکالیسمی که در میان گروه‌های تکفیری‌ مانند داعش وجود دارد به دلیل این است که این گروه‌ها طرفدار نظریه نابودی بشریت هستند.

آیت‌الله کعبی گفت: نظریفه تلفیق نیز موجب انعفال و وابستگی به غرب می‌شود و احیاگری نیز نظریه چهارم موجود در جهان است.

عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم تصریح کرد: یکی از کارکرد‌های مهم روحانیت علاوه بر زعامت سیاسی و اجتماعی، تبلیغ نظریه تمدن اسلامی و برطرف کردن نیازهای جمهوری اسلامی ایران است و روحانیت باید به این رسالت مهم خود توجه کند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.