شنبه 3 اسفند 1392 | 19:53
ما ایستاده‌ایم، شعار امسال راهیان نور
برگزاری همایش ملی راهیان نور 20 اسفند در خرمشهر
برگزاری همایش ملی راهیان نور 20 اسفند در خرمشهر
همایش ملی راهیان نور 20 اسفند ماه با شعار ما ایستاده ایم در خرمشهر برگزار می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه استان قم، سرهنگ نادر ادیبی، دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور در نشستی خبری که برگزار شد به تشریح سیاست‌ها، اهداف و کلیات و برنامه‌های راهیان نور جنوب پرداخت.

ادیبی تصریح کرد: با توجه به مقاومت و ایستادگی مردم در سال‌های گذشته که اوج آن در ۸ سال دوران دفاع مقدس بوده است، شعار امسال راهیان نور با عنوان «ما ایستاده‌ایم» انتخاب شده است.

دبیر ستاد مرکزی راهیان نور کشور گفت: استکبار برای از بین بردن اهداف مقدس نظام جمهوری اسلامی تلاش‌های گسترده‌ای را انجام داده‌ است که تا کنون نتوانسته به اهداف خود برسد. استکبار جهانی در دوران جنگ تحمیلی از همه گزینه‌های روی میز خود استفاده کرد، اما به شکست انجامید.

ادیبی ضمن قدردانی از حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن اظهار داشت: مردم بار دیگر علاقه و وفاداری خود را به انقلاب اسلامی و آرمان های امام راحل و مقام معظم رهبری نشان دادند. ملت ایران با استقامت و دفاع خود در دوران جنگ تحمیلی توانست نهضت خود را مستحکم کند که تکیه بر باورها و معنویت راز پیروزی مردم در مقاطع مختلف می باشد.

وی ماموریت اصلی فرهنگ دفاع مقدس را تربیت جوانان و کادر اصلی انقلاب اسلامی برای رسیدن انقلاب اسلامی به انقلاب حضرت مهدی(عج) دانست و خاطرنشان کرد: جوانان ما در دفاع مقدس بزرگترین صحنه های حماسی را خلق کردند. در واقع دفاع مقدس یک انگیزش جهانی برای ملت های آزاده دنیا شد که نهضت بیداری اسلامی نیز برخاسته از مقاومت ملت ایران در دوران جنگ تحمیلی است.
دبیر ستاد مرکزی راهیان نور ادامه داد: راهیان نور از اقدام فصلی و مقطعی به یک فعالیت سالیانه تبدیل شده که کاروان ها در تمامی محورها حضور یافته و در هر مقطعی یک دوران اوجی برای آن ترسیم شده است.
 
ادیبی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری جهت ترویج سبک زندگی تصریح کرد: امسال با نگاه به زندگی شهیدان ترویج سبک زندگی دفاع مقدس را در برنامه‌های خود قرار داده‌ایم.
 
دبیر ستاد مرکزی راهیان نور عنوان داشت: با توجه به اینکه اوج راهیان نور در اسفند و فروردین اتفاق می افتد، تلاش ما براین است در همه یادمان‌ها و نقاط اسکان زیرساخت‌های لازم را جهت پذیرایی همه زائران و مردم فراهم کنیم. نیروهای مسلح که طلایه دار مبارزه با استکبار بودند و همچنین دستگاه های دولتی در این راستا به میدان آمده اند. هم اکنون 110 هزار شب مانی در استان خوزستان داریم.
 
وی درباره اهمیت موضوع راویان دفاع مقدس خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه فاصله زمانی زیادی از دفاع مقدس گرفته‌ایم، سازماندهی جدیدی در مناطق عملیاتی صورت گرفته تا از راویان دفاع مقدس و همچنین راویان جوان در بیان واقعیات و حماسه‌های رزمندگان در دوران جنگ تحمیلی استفاده شود. هم اکنون 20 هزار راوی در ارتش، 16 هزار راوی در سپاه و 5 هزار راوی در نیروی انتظامی، بنیاد شهید و جانبازان وجود دارد و همچنین از موسسات فرهنگی موثر در روایتگری در کاروان‌ها حضور می یابند.

ادیبی با اشاره به ثبت 20 اسفند به عنوان روز ملی راهیان نور در تقویم ملی کشور بیان کرد: همایش ملی راهیان نور در 20 اسفند در خرمشهر برگزار می شود. این همایش همزمان با استان خوزستان در سایر استان‌های کشور نیز با فضا سازی ویژه دوران دفاع مقدس برگزار می شود.

همچنین برگزاری جشنواره سرزمین نور در روز 20 اسفند ماه به مدت ده شب در استان خوزستان با مسئولیت سپاه پاسداران از دیگر ویژه برنامه های راهیان نور است.

وی با اشاره به شبکه مرکزی خادمین راهیان نور گفت: امسال بیش از 20 هزار خادم در این شبکه ثبت نام کرده اند که 86 درصد آنها در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد به بالا هستند که به طور داوطلبانه در مناقط عملیاتی حضور می یابند. این خادمین در واقع عناصر اصلی هستند که فرهنگ مقاومت ملت ایران را در شهرهای خود نیز منعکس می کنند.
 
دبیر ستاد مرکزی راهیان نور ادامه داد: این خادمین شهدا در طول سال در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و سازماندهی می شوند و در بازه زمانی ده روزه در یادمان‌ها و زیارتگاه‌ها به زائرین شهدا خدمت رسانی می کنند.

وی افزود: امسال برای نخستین بار، اولین یادواره شهدای خادم در ایام راهیان نور صدمه دیده و از دنیا رفته‌اند و در واقع جهادگران عرصه فرهنگی کشور هستند در ۲۰ اسفند روز ملی راهیان نور برگزار می‌شود.
 
دبیر ستاد مرکزی راهیان نور با اشاره به طرح امداد یاور گفت: این طرح به منظور ساماندهی حوادث و سوانح و کمک به کاروان‌ها در مواقع مورد نیاز به صورت شبانه روزی با شماره 3130 از دهم اسفند ماه در استان خوزستان فعال می شود.
 
وی با اشاره به اجرای طرح شهید حسن باقری افزود: این طرح در راستای ساماندهی خودروهای شخصی که تمایل دارند به طور خودجوش از مناطق عملیاتی بازدید کنند، انجام می شود. افرادی که علاقمند به شرکت در این طرح هستند می توانند با ثبت نام در سایت اینترنتی طرح شهید باقری، از اماکن مشخص شده برای اسکان، تغذیه و روایتگری استفاده کرده که با اجرایی شدن این طرح در طول 2 سال گذشته و امسال خانواده ها دیگر نگران اسکان در مناطق عملیاتی نیستند.

دبیر مرکزی ستاد راهیان نور با اشاره به همزمانی ایام فاطمیه با راهیان نور گفت: پیاده روی خادمین افتخاری شهدا از مسجد جامع خرمشهر به سمت یادمان شلمچه در روز شهادت حضرت زهرا(س) برگزار خواهد شد.
وی راهنمایی، مشاوره و اطلاع رسانی به مردم در ایام راهیان نور را از دیگر فعالیت های خادمین شهدا برشمرد و افزود: در صدد هستیم تا با تقویت موسسات مردم نهاد و بهره بردن از آنها در راستای بیشتر مردمی کردن راهیان نور گام برداریم.

ادیبی در خصوص یادمان های راهیان نور اظهار داشت: امسال سیاست جدید فعالیت های راهیان نور، یادمان محور شده است تا از نظر اسکان و کار فرهنگی بتوان به بهترین شکل پاسخگوی نیازهای زائرین باشیم. همچنین نقطه ایثار مهران، یادمان قلاویزان و شرهانی در استان ایلام به محورهای عملیاتی مورد بازدید راهیان نور اضافه شده است.

وی اجرای نمایش های رزمی پنجگانه توسط ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران را از دیگر برنامه های ایام رهیان نور دانست و افزود: در این نمایش های رزمی وقایع دفاع مقدس با استفاده از ابزار آموزشی و هنر به مردم نشان داده می شود.

ادیبی از آغاز برگزاری نمایشگاه تلاش و دستاوردهای نیروی هوایی در دوران دفاع مقدس ارتش در پایگاه 4 شکاری دزفول از اسفند تا فروردین و همچنین نمایشگاه نیروی دریایی در آبادان و خرمشهر خبر داد و تصریح کرد: نمایشگاه ویژه کودکان در شلمچه و نمایشگاه هایی با عنوان سنگر های حجاب نیز برپا خواهد شد.

دبیر مرکزی ستاد راهیان نور بیان کرد: در راستای حفظ مهندسی جنگ بیمارستان های صحرایی دفاع مقدس احیا می شوند که به عنوان نقاط اسکان و برپایی نمایشگاه ها مورد استفاده قرار خواهند گرفت.
 
وی با اشاره به راهیان نور دریایی ادامه داد: کار مطالعه و طراحی جامع راهیان نور خلیج فارس در حال انجام است. که هدف از برگزاری آن حضور کاروان ها برای آشنایی با حوادث، وقایع و نحوه مدیریت کشور در صحنه های سخت جنگ خلیج فارس است.

ادیبی راه اندازی شبکه مرکزی مبلغین راهیان نور را از دیگر فعالیت های ستاد مرکزی راهیان نور دانست و عنوان داشت: این کار در راستای استفاده از ظرفیت عظیم روحانیون در کاروان ها و یادمان ها می باشد.
 
دبیر ستاد مرکزی راهیان نور با اشاره به برکات و اثرات عظیم راهیان نور خاطرنشان کرد: مردم با حضور در کاروان های راهیان نور و زیارت یادمان ها، نگرش جدیدی به کشور و معنویت پیدا می کنند.

ادیبی با تقدیر از تلاش های صدا و سیما در جهت پوشش راهیان نور، از همه رسانه های تصویری و مکتوب برای حضور در یادمان های دفاع مقدس و راهیان نور دعوت کرد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.

افزودن دیدگاه جدید

Restricted HTML

  • تگ‌های HTML مجاز: <a href hreflang> <em> <strong> <cite> <blockquote cite> <code> <ul type> <ol start type> <li> <dl> <dt> <dd> <h2 id> <h3 id> <h4 id> <h5 id> <h6 id>
  • خطوط و پاراگراف‌ها بطور خودکار اعمال می‌شوند.
  • Web page addresses and email addresses turn into links automatically.
CAPTCHA
لطفا به این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم پاسخ دهید. CAPTCHA ی تصویری
کاراکترهای نمایش داده شده در تصویر را وارد کنید.