این مطلب ۳۵ بار خوانده شده
مسئول سازمان بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه؛

موضوع جهاد با ضعف تحقیقات علمی پژوهشی مواجه است

مسئول سازمان بسیج اساتید و نخبگان حوزه علمیه گفت: متاسفانه با فقر تحقیقات علمی پژوهشی در حوزه آیات مربوط به جهاد روبرو هستیم.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه استان قم، حجت الاسلام والسلمین دکتر احمد عابدی در حاشیه دوره آموزشی بصیرتی مدیران کل حفظ آثار استان های سراسر کشور در قم گفت: قرآن ۵۰۰ آیه بنام آیات الاحکام مربوط به کل فقه دارد که در آنها درباره نماز، روزه، ارث، حج و نکاح و ... بحث می شود.

وی ادامه داد: ۶۰۰ آیه در باره جهاد در قرآن داریم که نشان می دهد اهتمام قرآن به جهاد چقدر زیاد است.

 

استاد حوزه و دانشگاه با بیان اینکه متاسفانه در مورد مسئله جهاد، کار علمی پژوهشی چندانی نشده است، اضافه کرد: موضوع اخلاق در جنگ، ابعاد روحی جنگ، معنای واژگان جهاد، قتال و حرب و دیگر مسائل مربوطه موضوعاتی هستند که بایستی مورد تحقیق و پژوهش قرار بگیرند.

دارنده نشان فتح جمهوری اسلامی از سوی فرمانده کل قوا در تبیین نمونه ای از تفاوت جهاد و حرب خاطرنشان ساخت: حرب به معنای آدم کشی در جنگ از هر دو طرف است با این وجود می بینیم خداوند در آیاتی که در مکه -جایی که جنگ حرام بوده- نازل شده، دستور به جهاد داده لذا در می یابیم که جهاد به معنای حرب نیست.

 

عابدی یادآور شد: از اینگونه تحقیقات به ندرت صورت گرفته و باید در مورد منظور آیات قرآن کریم از جهاد و قتال و ... پژوهش های کافی صورت بگیرد.

دسته بندی اقشار: 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.