این مطلب ۱۵۱۷ بار خوانده شده
معصوم زادگان اعلام کرد؛

سریال شهید باکری سال ۹۶ روی آنتن می رود

مدیرعامل سیما فیلم و مجری طرح سریال شهید باکری از آماده اکران شدن این سریال در سال ۹۶ خبر داد.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه استان قم، محمدرضا معصوم زادگان در جلسه کارگروه شورای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت آذربایجان غربی با اشاره به اینکه سریال سردار شهید مهدی‌ باکری بر اساس تفاهم نامه و جلسات تشکیل شده سریال شهید باکری از سال ۹۰ کارهای راهبردی خود را آغاز کرده، افزود: امروز پس از گذشت ۳ سال امیدواریم این پروژه ۶ ساله در سال ۹۶ آماده اکران شود.

وی با بیان اینکه سریال سردار رشید اسلام شهید مهدی باکری در هزار و ۵۰۰ دقیقه به همراه بخشی از زندگینامه حمید باکری ساخته می‌شود، اظهار داشت: این سریال زندگی کودکی، نوجوانی، دانشگاهی شهید باکری و دوران انقلاب و پس از آن در عملیات بدر را در بر دارد.

مدیر عامل سیما فیلم و مجری سریال شهید باکری با اشاره به اینکه زندگینامه این شهید والامقام در ۸۰ صفحه آماده و خط اصلی فیلمنامه به مسئولان ارائه شده تا اشکلات موجود رفع شود، گفت: این پروژه بر اساس تفاهم نامه ۲۰ قسمتی بوده که پس از مطالعات و انجام تحقیقات مقرر شد تا در ۳۰ قسمت این شهید بزرگوار به عنوان الگوی شایسته به جوانان معرفی شود.

معصوم زادگان با بیان اینکه نگاه اصلی در این سریال به زندگی و رشد وی در لشکر بوده و امیدواریم سریالی فاخر، تاثیرگذار و ماندگار برای خانواده ها به ویژه خانواده های شهدا ارائه شود، ادامه داد: سریال شهید مهدی باکری همراه با زندگی شهید حمید باکری بوده و از وی نیز ماجراهایی در این سریال به تصویر کشیده شده است.

مدیر پروژه های ویژه سیما فیلم نیز در این جلسه گفت: همه اعضای خانواده شهید باکری دلاور و قهرمان هستند و ساخت سریال زندگی آن بزرگوار باید همراه تحلیل نیز باشد چرا که جزئی نگری بینندگان نباید سبب شود تا به شخصیت های دیگر سریال توهین شود.

حسین رحیم زاده لازمه اجرای این پروژه را پشتبانی معنوی دانست و افزود: به پرده کشیدن زندگی نامه های چنین شخصیت هایی که پاره ای از وجود مردم هستند کار دشواری بوده و نیازمند پشتیبانی معنوی، تحقیقاتی و نظارت و مراقبت از ابتدای کار تا خاتمه پروژه است.

حجت الاسلام محمد باقر کریمی مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان غربی ساخت سریال شهید باکری را بسیار دشوار دانست و با بیان اینکه برعهده گرفتن آن توسط مسئولان استانی کار اشتباهی است، گفت: ساخت فیلمی با مضامین جنگی برای چنین شخصیتی اشتباه و باید محور سریال شهید باکری عارفانه باشد.

معاون سیاسی و امنیتی استاندار آذربایجان غربی نیز در این جلسه با بیان اینکه تاریخ آذربایجان سرشار از بزرگ مردان ایرانی است که نام و یادشان در تاریخ به ثبت رسیده، گفت: نبود اسناد و افراد حاضر سبب شده تا به درستی نتوانیم از ایثارگری ها و قصه ۸ سال دفاع مقدس را به پرده بکشیم.

علیرضا رادفر شهید باکری را تبلور غیرت آذربایجان دانست و با اشاره به اینکه با ساخت فیلمی از زندگینامه وی باید کاری ماندگار ایجاد و هنر کارگردانی در آن به خوبی احساس شود، اظهار داشت: هنر دمیدن روح در کالبد جامعه است بنابراین نقش هنر بسیار مهم و اثرگذاری بزرگی در چنین زندگینامه هایی دارد.

وی یاداور شد: مهدی باکری به سادگی فرمانده لشکر ۳۱ عاشورا نشد بلکه وی فرمانده اخلاق، ایثار، فداکاری و معلم اخلاق و رفتار و فرمانده قلب و دل های رزمندگان شد و پس از آن او را به عنوان فرمانده لشکر پذیرفتند.

سردار رشید اسلام شهید مهدی باکری در حین عملیات بدر و در حالیکه دشمن بعثی با محاصره کامل سربازان تحت امر باکری در جزیره مجنون در حال زدن تیر خلاص به سربازان مجروح باقی مانده بود، احمد کاظمی و محمود دولتی با اصرار از وی می‌خواهند که با عبور از دجله جان خود را نجات دهد؛ ولی این درخواست هربار با جواب منفی وی روبرو می‌شد تا اینکه بر اثر اصابت تیر مستقیم سربازان عراقی در تاریخ ۲۵ بهمن ۱۳۶۳ شهید شد.

در این هنگام در حالی که یاران او سعی در انتقال پیکرش بوسیله قایق به عقب را داشتند قایق هدف اصابت شلیک مستقیم آر پی جی یکی از سربازان بعثی قرار گرفت و در اروند رود غرق می‌شود. پیکر وی و سایر سربازانش هیچگاه یافت نشد و وی همچنان مفقودالجسد است.
 

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.