این مطلب ۳۱۲ بار خوانده شده
امیر اسماعیلی:

هواپیماهای ناتو حق عبور از ایران را ندارند

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا گفت:‌ از طریق سازمان ایکائو اعلام کرده‌ایم که برخی از هواپیماها مثل هواپیماهای ناتو حق عبور از فضای جمهوری اسلامی ایران را ندارند.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه استان قم، امیر فرزاد اسماعیلی فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا طی سخنانی اظهار داشت: ما از طریق سازمان ایکائو اعلام کرده‌ایم که برخی از هواپیماها حق عبور از فضای جمهوری اسلامی ایران را ندارند مثل هواپیماهای ناتو و هواپیماهای نظامی و فرامنطقه‌ای استکباری که حتی قصد شرکت در یک نمایشگاه را داشته باشند.

وی همچنین با اشاره به فرود اجباری هواپیما ایساف در اواسط شهریورماه که حدود ۱۰۰ سرباز آمریکایی را جابه‌جا می‌کرد، گفت: این هواپیما روز جمعه ساعت ۵ بعدازظهر از سمت افغانستان قصد عبور از فضای کشورمان را داشت.

اسماعیلی ادامه داد: سامانه‌های شنود ما ۱۰۰ تا ۱۵۰ کیلومتر بیرون کشور را رصد می‌کنند تا ببینند این هواپیماها چه فعالیتی می‌کنند. این هواپیما در افغانستان خود را ایساف ۰۴ معرفی کرده بود و عملیات نظامی نداشته اما حامل نفرات نظامی بود که در افغانستان عملیات نظامی داشته‌اند و به دنبال ایفای نقش ترابری بوده است.

این هواپیما یک بوئینگ ۷۳۷ متعلق به یکی از کشورهای حاشیه خلیج فارس و در اجاره ناتو بود که خود را ایرباس ۳۰۰ معرفی می‌کرد.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا خاطرنشان کرد: خلبان این هواپیما در ابتدا اعلام کرد که یک هواپیمای مسافری و نه نظامی است که به داخل کشور می‌آید اما قرارگاه پدافند در همان ابتدا اعلام کرد که این هواپیما قطعاً نظامی است.

وی افزود: جوانان پدافند هوایی با سامانه‌های بومی کشورمان این تقلب را کشف کردند لذا به این هواپیما اعلام کردیم که باید در فرودگاه بندرعباس فرود بیاید. فرود یک هواپیما کار پیچیده‌ای است به عنوان مثال این عملیات برای نشاندن هواپیمای ریگی یک ساعت و ۱۰ دقیقه طول کشید و این هواپیما هم این موضوع را تمکین نمی‌کرد و می‌گفت قصد فرود نداریم و باید عبور کنیم.

اسماعیلی تأکید کرد: خلبان این هواپیما به ناو کنترل‌کننده یا آواکس‌ کنترل‌کننده فرامنطقه‌ای اعلام می‌کند که این اتفاق می‌افتد و هواپیمایی‌هایی که وظیفه حمایت از این هواپیما را داشتند ۵۰ الی ۶۰ مایل از نقطه ایستایی خودشان دورتر می‌شوند چون می‌دانند پدافند هوایی تعارف ندارد.

وی ادامه داد:‌ با این حال خلبانان جنگنده‌های ما از روی باند با خلبان این هواپیما تماس برقرار و اعلام می‌کنند که ظرف ۵ دقیقه بالای سر این هواپیما حاضر می‌شوند لذا خلبان آن هواپیما باید دیوانه باشد یا کار انتحاری کند که فرود نیاید.

فرمانده قرارگاه پدافند هوایی خاتم‌الانبیا تصریح کرد: به هر حال این هواپیما در بندرعباس مجبور به فرود شد و از ساعت ۷ بعدازظهر جمعه به مدت ۸ ساعت آن را با احترام نگه داشتیم و سوخت و غذا و آب آنها را دادیم اما یاد گرفتند که فضای ایران فضای کذب و دروغ نیست آنها به دنبال جنایت در کشوری و تفریح در کشور دیگر و عبور از فضای جمهوری اسلامی ایران بودند که ما این اجازه را به آنها ندادیم.

اسماعیلی در پایان در پاسخ به اینکه آیا برای چکاندن ماشه در این موارد تبصره‌های دیپلماتیک شما را دچار تردید می‌کند؟ جواب منفی داد.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.