این مطلب ۲۳ بار خوانده شده
روحانی در دیدار "شان بارت":

تحریم‌های غیرقانونی علیه ایران به ضرر همه بود

رئیس‌جمهور با بیان اینکه تحریم‌هایی که این اواخر به صورت غیرقانونی نسبت به ایران اجرا شد، به ضرر همه بود، گفت: برخی سران کشورهای اروپایی به صراحت اعتراف کردند که اتحادیه اروپا از این بابت متضرر شده است.
نسخه مناسب چاپ

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سپاه استان قم به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری، حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور در دیدار "شان بارت" رئیس مجلس نمایندگان ایرلند با اشاره به امکانات گسترده برای همکاری میان ایران و ایرلند خواستار گشوده شدن دروازه‌های دو کشور برای حضور سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و بخش‌های مختلف دولتی و خصوصی شد.

وی به حضور هیئت‌های بزرگ تجاری از کشورهای مختلف اروپایی در ایران، به منظور مذاکره و امضاء قراردادهای مهم اقتصادی اشاره کرد و گفت: زمینه‌های فراوانی در ایران برای سرمایه‌گذاری خارجی وجود دارد و شرکت‌های ایرلندی می‌توانند از این فرصت بهره‌مند شوند.

رئیس‌جمهور از آی‌تی، نفت و گاز، حمل و نقل ریلی، محیط زیست، صنایع فلزی، معادن، دارو و کشاورزی به عنوان بسترهای توسعه مناسبات فیمابین یاد کرد و اظهار داشت: بدون تردید سفر رئیس مجلس ایرلند به ایران نقطه عطفی در روابط دو کشور خواهد بود.

روحانی سپس به اجرای طرح تحول سلامت در کشور و بیمه همه شهروندان ایرانی اشاره کرد و گفت: دولت و مجلس شورای اسلامی در همه طرح‌های مهم با یکدیگر همکاری می‌کنند و اقدامات بسیار مثبتی در عرصه‌های مختلف آغاز شده و مردم ایران امیدوارانه در مسیر توسعه حرکت می‌کنند.

وی با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران به دنبال تعامل مثبت و سازنده با همه کشورهای جهان است، گفت: تحریم‌هایی که این اواخر به صورت غیرقانونی نسبت به ایران اجرا شد، به ضرر همه بود به طوری که برخی سران کشورهای اروپایی در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز به صراحت اعتراف کردند که اتحادیه اروپا از این بابت متضرر شده است.

رئیس‌جمهور همچنین اعلام آژانس بین‌المللی انرژی هسته‌ای مبنی بر نبود انحراف در فعالیت‌های ایران پس از هزاران بازرسی سرزده طی ۱۲ سال گذشته را خاطر نشان کرد و گفت: فعالیت ایران در موضوع هسته‌ای کاملاً شفاف است و ما در مذاکرات به دنبال توافق بُرد – بُرد که منافع طرفین را در بر داشته باشد، هستیم.

روحانی افزود: ایرلند جزو کشورهای ۱+۵ نیست، اما به عنوان عضو اتحادیه اروپا می‌تواند در تحقق اراده جدی این اتحادیه در حل و فصل موضوع هسته‌ای ایران مؤثر باشد.

وی همچنین روابط خوب مجالس دو کشور را زمینه‌ساز و پشتیبان گسترش مناسبات دوجانبه ارزیابی کرد و خواستار توسعه این همکاری‌ها در شرایطی شد که جهان و منطقه شاهد نگرانی‌های فراوانی است.

همچنین "شان بارت" رئیس مجلس نمایندگان ایرلند در این دیدار سیاست دولت جدید ایران را در عرصه‌های مختلف مثبت خواند و گفت: امروز جهان رئیس‌جمهوری ایران را به عنوان «مرد صلح» می‌شناسد.

وی با اعلام حمایت کشورش از مذاکرات ایران با ۱+۵ به منظور دستیابی به توافق جامع، گفت: از همکارانم خواهم خواست تا از هر حرکتی در جهت موفقیت این مذاکرات حمایت کنند.

رئیس مجلس نمایندگان ایرلند همچنین با تبریک به دولت ایران به منظور اجرای طرح تحول در نظام سلامت، اظهار داشت: ایرلند نیز به دنبال اجرای بیمه همگانی و کاهش هزینه‌های پزشکی شهروندان است.

"بارت" با اشاره به روابط خوب مجالس دو کشور و ضرورت تقویت گروه‌های دوستی اظهار امیدواری کرد مناسبات تجاری فی‌مابین هر چه بیشتر توسعه یابد.

وی تصریح کرد: ایران دارای ظرفیت‌های فراوانی در عرصه‌های مختلف است که می‌تواند با همکاری کشورهای دیگر در آینده‌ای نزدیک این ظرفیت‌های بالقوه را بالفعل کند.

دیدگاه ها

  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.